UK Bookmakers

Ku czci katyńczyków z Krośniewic

Administrator.

DSC 0147Niedziela, 12 kwietnia to dzień, który poświęcono krośniewickim katyńczykom. O godz. 12.00 ks. dziekan Jacek Drzewiecki odprawił Mszę św. w intencji Ofiar zamordowanych przez NKWD, im poświęcił też część homilii. Oprawę muzyczną zapewniła Reprezentacyjna Orkiestra Policji pod kierunkiem mł. insp. Janusza Trzepizura.

Uroczystość miała wymiar duchowy i patriotyczny zarazem. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych z burmistrz Julianną Barbarą Herman i przewodniczącym Rady Miejskiej Sławomirem Kępistym na czele. Obecny był także zastępca burmistrza Jakub Krygier, radni oraz zaproszeni goście – komendant powiatowy policji insp. Jan Kuropatwa oraz nadkom. Ireneusz Wrzesiński kierujący miejscową komendą, dyrektorzy jednostek administracyjnych gminy, strażacy OSP. Licznie przybyła społeczność Krośniewic.

Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy wzięli udział w poświęceniu figury upamiętniającej Jana Pawła II, ufundowanej z okazji pierwszej rocznicy jego kanonizacji. Orkiestra Reprezentacyjna Policji wykonała ,,Barkę”, którą tak często śpiewano podczas papieskich pielgrzymek do Polski.

Następnie sprawnie uformowano szyk marszowy i patriotyczny pochód udał się ulicami Łęczycką, Targową i Kwiatową na teren rekreacyjny przy hali sportowej, gdzie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w 2010 r. posadzili dęby pamięci w ramach programu ,,Katyń... ocalić od zapomnienia”. Dęby upamiętniają Tadeusza Wolina, który był policjantem, Stanisława Kodymowskiego – nauczyciela, por. rezerwy i por. Bohdana Czajkowskiego.

Pierwszym punktem tej części uroczystości było odegranie hymnu państwowego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Policji. Następnie głos zabrała burmistrz Julianna Barbara Herman, która powitała wszystkich przybyłych, by oddać cześć Ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Kolejnym punktem programu było przedstawienie informacji o katyńczykach związanych z terenem Krośniewic i okolicą. Oprócz wymienionych już osób, którym poświęcono dęby, zaprezentowano też sylwetkę Wacława Szatkowskiego (policjanta wywodzącego się z naszego miasta; dąb jego pamięci rośnie w Piasecznie na Lubelszczyźnie), Zenona Wypychowskiego (żołnierza zawodowego; dąb pamięci zostanie posadzony), Ignacego Cygańskiego i Czesława Michalskiego (ziemian, właścicieli Cygan i Witowa). Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar. Przed uroczystością delegacja młodzieży złożyła kwiaty na symbolicznej mogile upamiętniającej Pomordowanych na Wschodzie, znajdującej się na miejscowym cmentarzu. Na tym zakończyła się oficjalna część uroczystości.

W gronie osób związanych z Krośniewicami, które straciły życie w wyniku mordu dokonanego przez NKWD w 1940r., jest dwóch policjantów, dwóch żołnierzy i dwóch ziemian (być może do tego grona należy zaliczyć jeszcze Franciszka Rudnickiego – lotnika, żołnierza Armii Modlin i członka ochrony rządu, jednak jego los nie jest jednoznacznie potwierdzony). Orkiestra Reprezentacyjna Policji uświetniła uroczystość, podkreślając w ten sposób fakt, że wśród 22 tysięcy ofiar około 5800 to żandarmi i policjanci, w tym dwaj ,,nasi”.

Po zakończeniu uroczystości Orkiestra Reprezentacyjna Policji zaprezentowała koncert połączony z pokazem musztry paradnej. W tej części występu zabrzmiały nie tylko utwory marszowe, ale też znane melodie (jak np. słynny utwór z filmu ,,Akademia Policyjna”). Z podziwem i zachwytem publiczność oglądała i słuchała muzyków, którzy zgrabnie maszerowali i formowali figury, nie tracąc znakomitej jakości wykonywanej muzyki. Pokaz miał charakter pięknego spektaklu, widzowie mogli więc nacieszyć i oczy, i uszy. Dla takich wrażeń warto starać się o kolejny przyjazd muzyków w policyjnych mundurach.

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach
serdecznie dziękuje
podinsp. Annie Malarczyk,
mł. insp. Januszowi Trzepizurowi
oraz wszystkim Muzykom,
którzy uświetnili uroczystości rocznicowe w Krośniewicach.
Występ w dniu 12 kwietnia to zaszczyt i wyróżnienie dla miejscowej społeczności.

picasa logo.jpg ZDJĘCIA
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here