UK Bookmakers

Katyń... Pamiętamy!

Administrator.

 DSC1030Są momenty w polskiej historii, których wspomnienie boli, ale przypominanie o nich jest obowiązkiem. Do takich wydarzeń należy wiosna 1940r., kiedy to   sowieckie służby polityczne NKWD wymordowały około 22 tysiące polskich obywateli – oficerów WP, policjantów, oficerów straży granicznej, urzędników, pracowników sądownictwa i duchownych. Trafili oni do niewoli w wyniku wkroczenia Armii Czerwonej na tereny wschodniej Polski jako wynik agresji dokonanej 17 września 1939r. Ponad 14 tysięcy jeńców wojennych (chronionych przez prawo międzynarodowe) i prawie 7 i pół tysiąca cywilnych więźniów (którzy nie popełnili żadnych przestępstw przeciwko ZSRR) zostało zamordowanych strzałem w tył głowy. Dopiero 13 kwietnia 1990r. ZSRR przyznał się do mordu, obarczając odpowiedzialnością Józefa Stalina i NKWD z Berią na czele.

Pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej czciła społeczność gminy Krośniewice w ostatnich dniach. 10 kwietnia zaprezentowano program pt. ,,Golgota Wschodu”, który był efektem współpracy pomiędzy społecznością Krośniewic i Dąbrowic. Wykonawcami byli mieszkańcy sąsiedniej gminy i miejscowy chór A'cappella. W roli recytatorów i lektorów wystąpili: Dorota Dąbrowska – wójt gminy Dąbrowice, Ewa Górska- Jedlińska i Mirosława Wolska – dyrektor i wicedyrektor Zespołu Szkół w Dąbrowicach, Agnieszka Sęczkowska i Jarosław Kacprzak – nauczyciele, Halina Rosiak – pielęgniarka środowiskowa, Bożena Kolasińska i Tadeusz Trzaskalski – przedstawiciele Koła Emerytów oraz uczniowie klas II i III Gimnazjum w Dąbrowicach. Nad przygotowaniem poetycko- wspomnieniowej części programu czuwały Małgorzata Sokołowska i Aneta Krytkowska. Muzyczna oprawa programu, złożona z utworów pięknych, wzruszających, a przy tym mało znanych, została przygotowana przez dwa połączone chóry – A'cappella z Krośniewic i szkolny chór z Dąbrowic. Obydwa zespoły prowadzi Aleksandra Kołodziejska.

Program mógł poruszyć publiczność, bowiem los Ofiar Zbrodni Katyńskiej to do głębi przejmująca historia. Zaprezentowane utwory (poetyckie, fragmenty wspomnień, teksty piosenek) przeniosły odbiorców w sam środek katyńskiego bólu, którego rozmiar określa się przede wszystkim liczbą ofiar, ale też głęboko przejmujący jest fakt braku poszanowania ludzkiej godności jeńców i więźniów oraz kłamstwo dotyczące odpowiedzialności, które podtrzymywano przez 50 lat. Elementem programu było również wspomnienie katastrofy lotniczej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010r. pod Smoleńskiem. Upamiętniono obydwa wydarzenia.

Dodatkową wartością piątkowego programu było to, iż został on przygotowany przez osoby w różnym wieku i różnych zawodów. Zaangażowanie przedstawicieli społeczności dwóch sąsiednich gmin jest dowodem na to, że sprawy narodowej godności są dla nas ważne. Program został zaprezentowany dwukrotnie – o godz. 11.00 w czasie Mszy św. w intencji Ofiar odprawionej w kościele parafialnym w Dąbrowicach (zamiast homilii), a następnie o godz. 18.00 w krośniewickiej OSPie.

Udział dorosłych osób, które niczego nie muszą, a występują na scenie z własnej woli to prawdziwa lekcja patriotyzmu dla młodzieży i satysfakcja z osiągniętego efektu – dla wszystkich. Piątkowy występ wzruszył bowiem i publiczność, i wykonawców. 

picasa logo.jpg ZDJĘCIA
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here