UK Bookmakers

Idę na ,,Idę”!

Administrator.

 DSC0889W sobotę, 28 marca znów po latach w Krośniewicach było kino. Co prawda działało tylko jeden wieczór, wyświetlono tylko jeden film, ale na prawdziwym ekranie, przy użyciu projektora cyfrowego, z wykorzystaniem kopii cyfrowej. Jak w prawdziwym kinie. Do tego pierwszy polski film, który zdobył Oscara, czyli ,,Ida” Pawła Pawlikowskiego. I nie trzeba było płacić za bilet. Tylko korzystać!

Projekcja mogła być zrealizowana dzięki znakomitemu pomysłowi Doroty Kędzierzawskiej (reżyserki) i Artura Reinharta (operatora filmowego). W ramach projektu Polska Światłoczuła ekipa podróżuje po Polsce, docierając do małych miast, gdzie nie ma kina, proponując tamtejszej publiczności wspólne obejrzenie dobrych polskich filmów i spotkanie z twórcą (bo oprócz ekipy technicznej w zespole znajduje się osoba związana z powstawaniem danego filmu – reżyser, aktor, operator, autor zdjęć, scenograf). Pokazy odbywają się w różnych miejscach – często w domach kultury, jak to miało miejsce w Krośniewicach, ale także w kościołach, w zakładach karnych, w schroniskach dla bezdomnych. Projekt zaplanowano na rok, a trwa już ponad 4 lata. W 85 miejscach w Polsce zorganizowano 250 spotkań z filmem i jego twórcą.

Do Krośniewic przyjechał Mariusz Włodarski - drugi reżyser wraz z Małgorzatą Bereźnicką, która pracowała przy produkcji filmu. Po projekcji ,,Idy” (film trwa ok. 80 minut) Aleksandra Grażyńska – koordynatorka projektu i moderatorka spotkania zaprezentowała gościa, skierowała też do niego kilka pierwszych pytań. Później pojawiły się pytania od publiczności – początkowo nieśmiałe, ale z czasem coraz więcej osób nabierało odwagi, by zabrać głos. Można było także zadawać pytania przez specjalny formularz internetowy dostępny na stronie Polski Światłoczułej. Te pytania również przekazywała reżyserowi moderatorka.

Tworzenie filmu to proces. Jako gotowy produkt dociera do odbiorcy po dłuższym czasie. Gdy widz odbiera dzieło, emocje jego twórcy są już zupełnie gdzie indziej. Jest to jakaś trudność komunikacyjna, ale to dotyczy wielu dziedzin sztuki – również literatury (zwłaszcza poezji), malarstwa, muzyki. Podczas spotkań z odbiorcami potrzeba życzliwości twórcy, by pochylić się nad pytaniem widza, nad jego emocjami dopiero co rozbudzonymi, a czasem nad jego ignorancją. Mariusz Włodarski z uśmiechem i otwartością udzielał odpowiedzi, był życzliwy i cierpliwy. Publiczność (ta dojrzała) wiedziała, po co przyszła, doceniła film i osobę która przyczyniła się do jego powstania i (chyba) wyszła usatysfakcjonowana. Kolejne projekcje i możliwość głośnego mówienia o filmach pomoże przełamać nieśmiałość, przyzwyczai do zabierania głosu, może sprawi, że się pięknie pokłócimy, mając różne zdanie na temat prezentowanych obrazów (nie ma w tym nic złego!) i będziemy starali się swoją opinię uzasadnić. Może też więcej osób znajdzie czas dla kultury.  Może...

Kino w Krośniewicach nie działa od lat 80., właściwie nikt już nie pamięta dokładnie, kiedy przestało funkcjonować (a może jednak jest ktoś taki?). Mieściło się w dawnej synagodze. Obecnie w kinie ma swoją siedzibę zakład pogrzebowy. Sobotnia projekcja filmu, którego bohaterkami są dwie Żydówki, przypomniała obydwa fakty z historii naszego miasta. Synagoga, kino, zakład pogrzebowy... Właściwie wszystkie obiekty to obiekty kultury, tylko w różnym wymiarze – od kultury duchowej (symbolicznej) po kulturę bytu (materialną). Każdy z nich pełni też podobną funkcję – pomaga przejść do innego świata. Życie...

Polska Światłoczuła otrzymała Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii ,,Krajowe wydarzenie filmowe 2011r.”.

picasa logo.jpg ZDJĘCIA

Serdeczne podziękowania

dla Aleksandry Grażyńskiej

za życzliwość i umieszczenie Krośniewic na trasie ,,Idy”,

dla Mariusz Włodarskiego, który zdecydował się spędzić wieczór
z naszą publicznością i zwyczajnie porozmawiać o filmie

oraz dla Panów za projektorem i kamerą ,

którzy wraz z ciężkim sprzętem

przywieźli do nas trochę atmosfery prawdziwego kina.

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here