UK Bookmakers

Od wsi do wsi ze śpiewem, muzyką i tańcem chodzą, ludzi odwiedzają… przebierańcy

Administrator.

P2172962Niegdyś nieodłącznym elementem karnawałowego krajobrazu byli przebierańcy, którzy odwiedzali domostwa z dobrą wróżbą. Tradycja zanika, natomiast pojawiają się tu i ówdzie grupy świętujące obce nam kulturowo Halloween. Jednak zdarzają się jeszcze w gminie młodzi ludzie z poczuciem humoru i odrobiną inicjatywy, a chętnych, by otworzyć przed nimi drzwi domów i poczęstować pączkiem lub drobną monetę wrzucić do woreczka, na pewno nie brakuje (w ubiegłym roku pokaźna grupa klasycznych przebierańców była widziana w Bielicach. Brawo!).

W ostatkowy wtorek, 17 lutego we wszystkich placówkach oświatowych znajdujących się na terenie gminy Krośniewice pojawili się zapustnicy. Rozśpiewany korowód diabelsko-anielskiej rodziny wręczył nagrody laureatom konkursu karnawałowego (lista nagrodzonych wcześniej opublikowana na stronie GCKSiR). Maszkary, choć poniekąd o znajomych twarzach i przyjaznym nastawieniu, budziły skrajne uczucia przedszkolaków i uczniów szkół (oj, polały się przedszkolne łzy!), ale uśmiech i życzliwe przyjęcie zachęcało zapustników do harcowania. Instruktorzy GCKSiR, którzy wystąpili w tej roli podczas spotkania z okazji tłustego czwartku, zaprezentowali również ostatkowy program artystyczny, którego libretto napisała Magdalena Mitlas – Kostrzewa. Tak to bowiem jest z zapustną grupą– zaśpiewają, zatańczą, życzenia złożą – nie chodzą po próżnicy i bez przygotowania. Trzeba to docenić.

Warto chronić tradycję. Jeśli zostaną nam tylko skanseny i ,,M jak miłość”, to kimże będziemy? Rodzice, wytłumaczcie dzieciom, kim są przebierańcy i pomóżcie im przebrać się w przyszłym roku. Ochronicie kawałek tradycji, a idąc z nimi w ramach sprawowania opieki, przynajmniej porozmawiacie z sąsiadami.

Zapusty, zapusty…
i już po zapustach!

picasa logo.jpg ZDJĘCIA
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here