Regulamin monitoringu wizyjnego
Załącznik nr 3
do Zarządzenia nr 1/2020
Dyrektora Gminnego Centrum Kultury,
Sportu i Rekreacji w Krośniewicach
z dnia 2 stycznia 2020 r.
Regulamin monitoringu wizyjnego
w siłowni oraz przy wejściu w budynku hali sportowej w Krośniewicach
1. Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018r.
poz. 996 i 1000) – Art. 108a.; - Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U.
z 2018r. poz. 1000); - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych
i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. 2003 nr 6 poz. 69
z 2003r. z późn. zm.).
2. Cele funkcjonowania monitoringu
- Zapewnienie jak najbezpieczniejszych warunków pobytu na terenie placówki uczestnikom zajęć i ich opiekunom, poprzez wprowadzenie nadzoru monitoringu wizyjnego w pomieszczeniu siłowni oraz przy wejściu do budynku, w postaci środków technicznych umożliwiających podgląd obrazu (monitoring).
- Monitoring wizyjny stanowi jeden z licznych lecz bardzo pomocnych elementów profilaktycznych pozwalających na wzmocnienie bezpieczeństwa na terenie placówki.
- Monitoring wizyjny pozwala na wzmocnienie kontroli wejść, wyjść i zdarzeń na terenie placówki poprzez podgląd z kamer w czasie rzeczywistym, co stanowi wsparcie dla pracowników hali sportowej w utrzymaniu bezpieczeństwa.
3. Warunki
- GCKSiR realizuje czynności monitoringu wewnętrznego bez udziału innych podmiotów.
- Monitoring funkcjonuje w godzinach 7.00- 20.00.
- System monitoringu nie dokonuje rejestracji i zapisu na nośniku fizycznym. Monitoring umożliwia tylko podgląd obrazu (bez dźwięku) w czasie rzeczywistym.
- tym, że teren placówki jest monitorowany, w sposób widoczny i czytelny informowana jest każda osoba odwiedzająca budynek.
Na terenie placówki są umieszczone odpowiednie znaki informacyjne. - Informacja o tym, że w placówce działa monitoring wizyjny, zamieszczona jest również na stronie internetowej placówki wraz z niniejszym regulaminem.
- Monitoring nie stanowi środka nadzoru nad jakością wykonywania pracy przez pracowników placówki.
- Monitoring nie obejmuje pomieszczeń, w których: odbywają się zajęcia dydaktyczne, pomieszczeń przeznaczonych do odpoczynku i rekreacji pracowników oraz pomieszczeń przeznaczonych do celów sanitarno-higienicznych.
- Monitoring nie narusza godności oraz innych dóbr osobistych osób korzystających z tego pomieszczenia.
4. Zasady wykorzystania monitoringu wizyjnego
- Nagrania obrazu z zainstalowanych kamer nie są wykonywane.
- W przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia regulaminu obiektu (zachowania zagrażające bezpieczeństwu, niszczenie mienia) obsługa hali sportowej może dokonać zapisu w postaci wykonania zdjęć (skreenów), które następnie zostaną przekazane stosownym organom dla celów dowodowych.
- Dyrektor placówki przed dopuszczeniem osoby do wykonywania obowiązków służbowych informuje ją na piśmie o stosowaniu monitoringu.
- Dyrektor placówki upoważnia wyznaczonych pracowników do wglądu
w przekazywany na żywo obraz z monitoringu.
5. Postanowienia końcowe
W sprawach nie uregulowanych niniejszym regulaminem ostateczną decyzję podejmuje dyrektor po ewentualnej konsultacji merytorycznej
z IODO