UK Bookmakers

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA – RAJD ŚLADAMI GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA

Justyna Szadkowska.

 DSC0671W sobotę, 12 września 2020r. w ramach programu Europejskich Dni Dziedzictwa odbył się rajd rowerowy związany tematycznie z gen. Władysławem Andersem, bohaterem tegorocznych wydarzeń EDD w Krośniewicach. Rajd miał na celu podróż do miejsc, które stanowią znak pamięci o Generale na terenie gminy Krośniewice. W wydarzeniu wzięły udział dwie grupy rowerzystów.

Uczestnicy rajdu spotkali się w ,,Andersówce”. Od godz. 9.00 można było zwiedzić świetlicę pełniącą funkcję niewielkiej izby pamięci, a ci, którzy w domu rodzinnym Generała byli już wielokrotnie, trenowali strzelanie z łuku, bowiem tym razem na trasie rajdu przewidziano dodatkowe zadania do wykonania, zaliczane do punktacji indywidualnej i zespołowej.

Przed ,,Andersówką” rozegrano pierwsze zawody sprawdzające celność. Niestety, w związku z trwającym wciąż stanem epidemii nie można było zorganizować zawodów w strzelectwie sportowym z wykorzystaniem karabinków, toteż przydały się łuki. Zabawy było co niemiara, a życzliwie udzielane rady skutkowały poprawą techniki. W rywalizacji indywidualnej wygrali Justyna Szadkowska i Andrzej Danielak. Drużynowo zwyciężyła grupa I.

Po zakończeniu pierwszego zadania uczestnicy przejechali na skwer miejski i zatrzymali się przy pomniku gen. Władysława Andersa. W tym miejscu odbyły się główne uroczystości z okazji 50. rocznicy śmierci Generała zorganizowane w przeddzień. Tutaj rowerzyści wykonali drugie zadanie – odszyfrowali hasło Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy zginęli wierni w jej służbie, czyli napis, który wita osoby odwiedzające Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, gdzie spoczywa również gen. Władysław Anders.

Kolejny punkt na trasie rajdu, to Szkoła Podstawowa im. gen Władysława Andersa w Nowem. Dyrektor Grażyna Sochacka serdecznie powitała rowerzystów. Delegacja złożyła kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym Patrona. Na terenie szkoły rozegrano konkurencję drużynową – grupy rajdowe rywalizowały w układaniu puzzli historycznych przedstawiających mapę Polski z 1939r. Ponownie zwyciężyła drużyna I.

Przed wykonaniem kolejnych zadań rowerzyści przejechali najdłuższy odcinek trasy – przez Wolę Nowską, Miłonice, Bielice i Głaznów do Krośniewic. Ostatnie dwie konkurencje odbyły się przy hali sportowej. Dotąd w rywalizacji zbiorowej prowadziła drużyna I, jednak wszystko jeszcze mogło się odwrócić. Emocje wzrastały, bowiem kolejną rywalizację – rzut granatem do celu wygrała drużyna II. Indywidualnie najlepsi w tej konkurencji byli Martyna Kosmalska i Tadeusz Woźniak. O wszystkim miały przesądzić zawody w poszukiwaniu min. W tej konkurencji początkowo szczęście było po stronie grupy I, lecz wkrótce rozpoczęła się dobra passa grupy II – drużyna jako pierwsza znalazła 6 ukrytych min i wygrała konkurencję, co z kolei spowodowało wyrównanie klasyfikacji generalnej, czyli remis! Zawodnicy obu drużyn w nagrodę otrzymali koszulki okolicznościowe, zaprojektowane i wyprodukowane przez GCKSiR specjalnie z okazji uroczystości związanych z 50. rocznicą śmierci gen. Władysława Andersa.

Na koniec rowerzyści spotkali się przy nowo odsłoniętym muralu, gdzie czekał ich krótki quiz wiedzy o gen. Władysławie Andersie. Tym razem nagrodami były torby – gadżety Europejskich Dni Dziedzictwa. Wydarzenie zakończono wspólną fotografią na tle najnowszego ,,śladu pamięci” o gen. Władysławie Andersie – malowidła poświęconego dowódcy 2. Korpusu Polskiego.

Rajd był bardzo udany. Uczestnicy dobrze się bawili, pogoda była znakomita. Nie zabrakło rozmów podsumowujących piątkowe wydarzenia rocznicowe i planowania kolejnej wspólnej przejażdżki, jeśli jesienna słota nie przyjdzie zbyt wcześnie.

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach serdecznie dziękuje następującym osobom i podmiotom:
• Pani Burmistrz – za użyczenie samochodu technicznego,
• Pani Grażynie Sochackiej – za gościnne przyjęcie w Szkole Podstawowej im. gen. Władysława Andersa w Nowem,
• Panu Krzysztofowi Kozaneckiemu – za wielkie serce i życzliwość; firma NeoPunkt sponsorowała wszystkie nagrody indywidualne, które wygrali rowerzyści,
• Panu Waldemarowi – za zaangażowanie i pomoc organizacyjną przy realizacji konkurencji,
• Wszystkim wspaniałym uczestnikom, którzy bez względu na to, czy mają pokonać kilometrów 20 czy 120, zawsze są radośni i tworzą wspaniałą atmosferę, która motywuje do dalszej pracy.

google round logo zdjęcia

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here