UK Bookmakers

Krośniewiczanie w Tumie

Administrator.

 DSC0441 copyW sobotę, 29 czerwca 2019r. krośniewiczanie odwiedzili Tum. Wyjazd został zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji wspólnie z Parafią Rzymskokatolicką w Krośniewicach i miał charakter wydarzenia łączącego w sobie pierwiastek kulturalny, rekreacyjny i religijny zarazem – zgodnie z celem działalności obu podmiotów. Jedni podróżowali rowerami, inni autokarem, jeszcze inni korzystali z własnych aut – łącznie około 100 krośniewiczan spotkało się w Archikolegiacie Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego w Tumie.

Dla wielu uczestników wyjazd miał charakter religijny – była to II Rowerowa Pielgrzymka Parafii w Krośniewicach, w której wzięło udział 44 rowerzystów pod wodzą ks. proboszcza Tomasza Jackowskiego. Natomiast 39 uczestników podróżowało autokarem, gdyż z różnych względów nie mogli oni pokonać trasy rowerowej o długości 72 km, ale chcieli wziąć udział w pielgrzymce. 

Pogoda sprzyjała rowerzystom – było słonecznie i gorąco, ale wysoka temperatura (28°C) nie dokuczała, gdyż wiatr przyjemnie chłodził. Uczestnicy wyjazdu wyruszyli na szlak o godz. 8.30. Trasa do Tumu wiodła przez Morawce, Jankowice, Mazew, Siedlec, Topolę Królewską i Łęczycę. Natomiast grupa autokarowa wyruszyła o godz. 10:30 z parkingu przy krośniewickim kościele i rozpoczęła pielgrzymkę od zwiedzania Skansenu ,,Łęczycka Zagroda Chłopska” w Kwiatkówku. W tym czasie rowerzyści już odpoczywali na tumskich trawnikach, regenerując siły. O godz. 12.00 wszyscy uczestnicy pielgrzymki wspólnie wzięli udział w Mszy św., którą odprawił ks. proboszcz Tomasz Jackowski. Chór A’cappella pod kierunkiem Aleksandry Kołodziejskiej przygotował oprawę muzyczną liturgii - pieśni religijne pięknie zabrzmiały w kamiennych murach kolegiaty, w której panuje znakomita akustyka. 

Po zakończeniu modlitw nastąpiło losowanie roweru wśród osób, które przybyły do Tumu, wykorzystując ten właśnie środek lokomocji. Nagroda została pozyskana od sponsora przez krośniewicką parafię, a trafiła do posiadaczki plakietki z numerem 19.

Kolejny punkt programu miał charakter edukacyjny – uczestnicy pielgrzymki zwiedzili świątynię wybudowaną w latach 1141-1161 z inicjatywy biskupa gnieźnieńskiego, poznali dzieje kościoła i jego rolę dla Polski oraz dla lokalnej społeczności na przestrzeni minionych wieków. Dowiedzieli się, że kolegiata była m.in. była miejscem ważnych zjazdów, pełniła funkcje religijne i obronne, przeżyła najazdy Litwinów, Krzyżaków, Szwedów, odczuła panowanie caratu, była ostrzeliwana i bombardowana w czasie II wojny światowej, wielokrotnie była niszczona i odbudowywana, a prace te wpływały na zmianę pierwotnego stylu tego obiektu. Prawdziwa odbudowa, mająca na celu przywrócenie dawnej świetności pięknego romańskiego kościoła ruszyła dopiero w 1995r., a w 1999r. generalny konserwator zabytków zdecydował się ją sfinansować. W wyniku przeprowadzonych prac renowacyjnych przywrócono jednemu z najcenniejszych obiektów sakralnych w Polsce dawną formę i charakterystyczne cechy stylu romańskiego, jedynie w nawach bocznych zachowano elementy gotyku. Warto było zwiedzić piękny tumski kościół, jedyną romańską archikolegiatę w Polsce, perłę architektury i ostoję polskości, świadka narodowych dziejów.

Po zwiedzeniu świątyni uczestnicy wyjazdu autokarowego powrócili do Krośniewic, natomiast rowerzyści przemieścili się do Skansenu ,,Łęczycka Zagroda Chłopska” w Kwiatkówku. Tam najpierw posilili się obiadem, a następnie zwiedzili oddany do użytku przed kilku laty obiekt – wiatrak, olejarnię, kuźnię, zabudowania gospodarskie i chaty, wysłuchali też interesującej opowieści przewodnika o tym, jak żyło się i pracowało na wsi kilkadziesiąt lat temu.

Około godz. 15:00 cykliści znów wyruszyli na trasę. Droga powrotna dla urozmaicenia wiodła przez tereny położone po drugiej stronie drogi krajowej DK91. Rowerzyści przejeżdżali m.in. przez Witaszewice, Witonię, Byszew, Cygany, Nowe i Pawlikowice. Miła atmosfera z dużą dozą dobrego humoru zawsze towarzyszy rowerzystom z Krośniewic, tak samo było i tym razem. Trasa była dość długa, ale uczestnicy z łatwością pokonywali kolejne kilometry, a niejednokrotnie sami motywowali koordynatorów rajdu do zwiększenia tempa, udowadniając tym samym, jak niespożyte siły może mieć krośniewicki rowerzysta. Wiek nie gra roli…

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji serdecznie dziękuje następującym osobom i podmiotom, które pomogły w zorganizowaniu wyjazdu:

  • Pani Burmistrz Katarzynie Erdman – za użyczenie autokaru i samochodu technicznego,
  • Księdzu Proboszczowi Tomaszowi Jackowskiemu – za współpracę organizacyjną i przewodnictwo duchowe,
  • Księdzu Proboszczowi Piotrowi Nowakowi – za gościnne udostępnienie tumskiej świątyni, 
  • Panom Policjantom – za w pełni profesjonalne, absolutnie doskonałe zabezpieczenie przejazdu rowerzystów na terenie powiatu kutnowskiego,
  • Panu Arkadiuszowi Pilatowiczowi – za pomoc we wszystkich sytuacjach, które wymagały udziału człowieka rozsądnego, cierpliwego i z poczuciem humoru,
  • Chórowi A’cappella – za piękną oprawę liturgii,
  • Wszystkim Uczestnikom – rowerzystom i zmotoryzowanym – za czas służący budowaniu wspólnoty, za życzliwość i wspaniałą atmosferę.

google round logo  zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here