UK Bookmakers

,,Krośniewickie Maki” - 13. edycja imprezy patriotycznej

Justyna Szadkowska.

 DSC0643W piątek, 10 maja 2019r. Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach po raz trzynasty zorganizowało Gwiaździsty Rajd Rowerowy ,,Krośniewickie Maki”.Impreza od pierwszej edycji ma formę memoriału upamiętniającego postać gen. Władysława Andersa. Aspekty sportowe i historyczne przenikają się, tworząc rodzaj święta patriotycznego adresowanego do młodych ludzi, którzy przy okazji uczestnictwa w rajdzie poznają życie i działalność wojskową patrona, a w tym roku szczególną uwagę zwrócono również na bitwę o Monte Cassino w związku z 75. rocznicą jednego z najbardziej zaciętych starć z Niemcami w czasie II wojny światowej, zakończonego zatknięciem polskiej flagi na klasztornym wzgórzu w dniu 18 maja 1944r.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, uczestnicy rajdu wyruszyli ze szkół  zlokalizowanych na terenie gminy Krośniewice oraz w sąsiednich miejscowościach. Zbiórka drużyn odbyła się na skwerze miejskim, przy pomniku z popiersiem patrona. Na starcie tegorocznego rajdu zameldowało się 5 drużyn reprezentujących następujące szkoły: Gimnazjum im. gen. Władysława Andersa w Ostrowach, Zespół Szkół w Dąbrowicach, Szkoła Podstawowa im. gen. Władysława Andersa w Nowem, Szkoła Podstawowa nr 1 w Krośniewicach i Zespół Szkół nr 1 w Krośniewicach. W rajdzie wzięło udział  ponad 60 rowerzystów.

Słowa powitania skierowała do zebranych burmistrz Katarzyna Erdman. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem i wszyscy zgromadzeni wspólnie odśpiewali ,,Czerwone maki na Monte Cassino”. Pieśń utrwala żołnierskie przeżycia tamtego czasu, a dziś, po latach jest też wyrazem szacunku dla trudu i ofiarności żołnierzy II Korpusu Polskiego, zdobywców klasztornego wzgórza, dzięki którym po miesiącach walk przerwana została słynna linia Gustawa (ciąg niemieckich umocnień we Włoszech) i alianci wreszcie mieli otwartą drogę do Rzymu. Nic dziwnego, że ,,Krośniewickie Maki” nie mogą się odbyć bez wspólnego wykonania ,,Czerwonych maków” – pieśni, która powstała w noc poprzedzającą ostateczne zdobycie wzgórza.

Dalsza część święta patriotycznego miała charakter edukacyjny i rekreacyjno -sportowy, oparty na zasadach współzawodnictwa. Drużyny otrzymały jasno określone zadnia do wykonania. Najpierw grupy przemieściły się na centralną cześć skweru, gdzie zajęły się odszyfrowaniem wiadomości, której treścią było hasło wyryte na miejscu wiecznego spoczynku polskich żołnierzy– zdobywców Monte Cassino: ,,Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”.

Następnie grupy rajdowe przejechały do ,,Andersówki”, gdzie odbyła się kolejna część imprezy patriotycznej. Tam kwiaty złożyły delegacje władz samorządowych i mieszkańców osiedla Błonie, któremu patronuje gen. Władysław Anders. W „Andersówce” na uczestników rajdu czekały kolejne zadania – m.in. test, który sprawdzał wiedzę na temat bitwy o Monte Cassino oraz znajomość życiorysu i działalności gen. Władysława Andersa. Zadania historyczne połączono również z zabawami ruchowymi rozegranymi w plenerze, dzięki czemu rowerzyści uaktywnili się intelektualnie i sportowo.  

Następnie grupy rajdowe przemieściły się wspólnie na teren rekreacyjny przyremizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kopach, gdzie rozegrano kolejne konkurencje sportowe. Sprawdzono m.in. celność rzutów specjalnymi woreczkami do tarczy nadmuchiwanego darta XXL, wykorzystano symulator połowu ryb (wykonany przez pracowników GCKSiR), przeprowadzono wyścigi rzędów przy użyciu nadmuchiwanych ruro-skoczków i specjalnych nart, rywalizowano w rzutach piłką lekarską. Organizatorzy dołożyli starań, aby uczestników zaintrygować i wciągnąć do zabawy, nie tracąc przy tym patriotycznego wymiaru imprezy.

Po zakończeniu rywalizacji rowerzyści spożyli posiłek regeneracyjny, a osoby chętne i z zapasem sił mogły dalej brać udział w zabawach przygotowanych przez instruktorów GCKSiR. O godzinie 12:30 nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników.

Drużyny uplasowały się w następującej kolejności:
I miejsce – Szkoła Podstawowa  nr 1 w Krośniewicach (43 punkty),
II miejsce – Gimnazjum im. gen. Władysława Andersa w Ostrowach,
(38 punktów),
III miejsce – Zespół Szkół w Krośniewicach (36 punktów),
IV miejsce – Szkoła Podstawowa im. gen. Władysława Andersa w Nowem
(35 punktów),
V miejsce – Zespół Szkół w Dąbrowicach  (22 punkty).

Puchary zwycieskim zespołom wręczyły radna Beata Czerwińska, sołtys Alina Kucharska oraz dyrektor GCKSiR Małgorzata Przygodzka.

Pogoda o poranku w dniu rajdu wydawała się niesprzyjająca, z przewagą ciemnych chmur i porannej mgły. Na szczęście chwilę po rozpoczęciu imprezy niebo pojaśniało, wiatr przegonił chmury, a zza nich wyjrzało słońce, które utrzymało się już do końca imprezy, stwarzając znakomitą aurę do rekreacji na świeżym powietrzu, wśród majowej zieleni i pól z kwitnącym rzepakiem.

OSP w Kopach po raz pierwszy gościła rowerzystów. Uczestnicy rajdu mogli tam aktywnie spędzić czas w plenerze i lepiej poznać najbliższą okolicę. Udostępniono zarówno teren, jak i remizę, co gwarantowało możliwość schronienia się przez deszczem w przypadku pogorszenia pogody. Pięknie odnowiona sala w Kopach gościnnie otwarła drzwi przed młodzieżą i znalazła się na trasie rajdu, mimo że nie jest to miejsce upamiętnienia postaci gen. Władysława Andersa. W przyszłym roku, gdy rowerzyści po raz 14. wyruszą na szlak, zapewne punktem docelowym będzie już szkoła w Nowem nosząca imię patrona ,,Krośniewickich Maków”, rozbudowana, z piękną salą gimnastyczną.

GCKSiR serdecznie dziękuje:
• rowerzystom oraz ich opiekunom – za postawę świadczącą o żywotności ducha walki, za poczucie humoru i wspólną zabawę,
• dyrektorom szkół delegujących reprezentacje – za chęć rozwijania postaw patriotycznych u wychowanków,
•  pani sołtys Alinie Kucharskiej oraz strażakom OSP w Kopach za czynną pomoc w realizacji przedsięwzięcia i udostępnienie swojej bazy,
• Policji w Krośniewicach – za pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom.

google round logo zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here