UK Bookmakers

Zawody strzeleckie – zakończenie roku jubileuszu

Justyna Szadkowska.

 DSC0365W sobotę, 8 grudnia 2018 roku Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach we współpracy z kutnowskim oddziałem Ligi Obrony Kraju zorganizowało Otwarte Zawody w Strzelectwie Sportowym. W rywalizacji wzięło udział 12 osób - dorośli i młodzież, wśród nich przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Kępisty. Turniej zakończył tegoroczne obchody jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę, zorganizowane przez GCKSiR dla mieszkańców gminy.

Komisja sędziowska miała dwuosobowy skład – należeli do niej panowie Janusz Kaczmarek – prezes zarządu powiatowego Ligii Obrony Kraju oraz wspierający go Ryszard Żółtak. Zawodnicy, na co dzień uzbrojeni w długopisy, pióra, aparaty, sprzęt sportowy czy inne akcesoria – w zależności od profesji, tym razem w rękach trzymali broń sportową – karabinek pneumatyczny z naciągiem bocznym. Przed nimi umieszczono dwa rodzaje tarcz – pierścieniową treningową (25cm) i tarczę olimpijska nr 1 (14 cm). Turniej został przeprowadzony w dwóch kategoriach – oddzielnie rywalizowali mężczyźni i kobiety (bez względu na wiek). Każdy z zawodników oddał po 26 strzałów, w tym 6 próbnych, do dwóch tarcz strzelniczych znajdujących się w odległości 10 metrów. Zacięta walka indywidualna o pierwszą lokatę wyłoniła faworyta turnieju, którym został Dawid Nowak, ale i nowicjusze wykazali się celnością strzałów. Wprawne oko i pewna ręka – to gwarantowało najlepsze wyniki, czyli „dziesiątki” na tarczy strzelniczej.

Bezkonkurencyjnym strzelcem w kategorii mężczyzn okazał się wspomniany Dawid Nowak (89 pkt.), II miejsce zajął Paweł Górnik (88 pkt.), a III miejsce przypadło Miłoszowi Gawrysiakowi (86 pkt.). W kategorii kobiet natomiast faworytką została Malwina Mikołajczyk (85 pkt.), a II miejsce zajęła Agnieszka Bojanowska (78 pkt.).

Elementem poprzedzającym zawody strzeleckie była rywalizacja treningowa służąca doskonaleniu celności. W tym celu wykorzystano 3-metrową nadmuchiwaną tarczę darta, do której zawodnicy celowali, wykorzystując woreczki z rzepami. Była to konkurencja, która przysporzyła zawodnikom dobrej zabawy i przygotowała ich mentalnie (zgodnie z obowiązującymi w sporcie trendami) do trudów turnieju, dzięki czemu trzymali oni nerwy na wodzy, co jak wiadomo jest podstawą sukcesu w strzelectwie. Puchary i nagrody ufundowane przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach królom strzelców wręczyła dyrektor Małgorzata Przygodzka (również uczestniczka zawodów).

Strzelectwo to naprawdę ciekawy sport i dyscyplina dla każdego. W Polsce od średniowiecza bractwa kurkowe szkoliły mieszczan w sztuce władania bronią, by potrafili użyć jej w chwili ataku wroga. W okresie zaborów bractwa podupadły w związku z zakazem funkcjonowania, a w zaborze pruskim, gdzie można było prowadzić działalność tego rodzaju, była ona nakierowana na germanizację (np. członkowie organizacji byli zmuszani do noszenia niemieckich mundurów). Powolne odradzanie się towarzystw następowało od drugiej połowy XIX w., natomiast z chwilą odzyskania niepodległości bractwa kurkowe i związki strzeleckie przeżywały swój renesans. Zawody na zakończenie obchodów jubileuszu nawiązywały więc do czasu sprzed stu lat, ale strzelectwo to również obecnie znakomita forma treningu celności, koordynacji i panowania nad emocjami, więc GCKSiR zaprasza na kolejne zawody wiosną.

Człowiek strzela, Pan Bóg kule nosi.

Przysłowie; w tym przypadku, wbrew regule dotyczącej związków frazeologicznych, wyjątkowo należy rozumieć dosłownie.

 

Organizatorzy zawodów serdecznie dziękują przedstawicielom LOK w Kutnie – Panom Januszowi Kaczmarkowi – prezesowi oraz Panu Ryszardowi Żółtakowi za pracę w charakterze sędziów oraz udzielanie cennych rad, dzięki którym Pan Bóg zapewne mniej miał roboty, a zawodnicy – więcej satysfakcji.

google round logo  zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here