UK Bookmakers

Na rowerach do Głogowca

Justyna Szadkowska.

 DSC0980 copyW sobotę, 9 czerwca 2018 r. odbyła się I Rowerowa Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu k/Kutna, zorganizowana we współpracy Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach i miejscowej parafii. Wzięło w niej udział 58 rowerzystów, a kilka osób przybyło innymi środkami lokomocji. Rajd zabezpieczały dwa radiowozy policji z Krośniewic oraz samochód techniczny ks. proboszcza Tomasza Jackowskiego. Wyjazd był bardzo udany – spełniony został cel religijny i sportowy, zgodnie z misją obu podmiotów, które przygotowały rajd.

Rowerzyści wyruszyli o godz. 10.00. Trasa wiodła przez las w Pernie do Grochowa, a dalej przez miejscowość Kały Towarzystwo do Głogowca. Po krótkim wypoczynku, niezbędnym ze względu na panujący upał, uczestnicy wzięli udział w Mszy św., którą odprawił ks. proboszcz Tomasz Jackowski. Natomiast ks. Piotr Kalisiak – proboszcz głogowieckiej parafii i kustosz sanktuarium opowiedział o dziejach kościoła, jego roli w podtrzymywaniu tradycji patriotycznych, a także o historii obrazu Matki Bożej Głogowieckiej – Patronki Ziemi Kutnowskiej. Obraz jest jedną z sześciu kopii cudownego obrazu jasnogórskiego. W 1430 r. husyci najechali klasztor paulinów na Jasnej Górze i sprofanowali wizerunek Maryi. Król Władysław Jagiełło nakazał wykonać kopię obrazu, którym jest wizerunek z Głogowca. 14 września 1975 r. prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji obrazu koroną papieską – darem papieża Pawła VI.
Po zakończeniu liturgii odbyło się losowanie roweru ufundowanego przez krośniewicką parafię. Posiadacz plakietki rajdowej ze szczęśliwym numerem przeznaczył wygraną na rzecz Domu Dziecka w Giżycach.
Następnie, dzięki gościnności ks. proboszcza Piotra Kalisiaka, uczestnicy rajdu mogli zregenerować siły, odpoczywając na terenie należącym do parafii. Gospodarz terenu oprowadził też grupę po miejscach sprzyjających modlitwie w plenerze.
O godzinie 14:30 cykliści znów wyruszyli na trasę. Droga powrotna dla urozmaicenia wiodła przez urokliwą okolicę w pobliżu miejscowości Chruścinek. Miła atmosfera z dużą dozą dobrego humoru zawsze towarzyszy cyklistom z Krośniewic, tak samo było i tym razem. Rajd zakończono na skwerze miejskim przy placu Wolności.
I Rowerowa Pielgrzymka do Głogowca przypadła w roku, w którym Polska świętuje 100. rocznicę odzyskania niepodległości. To ważny aspekt wyjazdu, bowiem parafia głogowiecka ma bogatą historię związaną z działalnością na rzecz ojczyzny. Już w XIX wieku kościół miał swój wkład w podtrzymywanie ducha patriotyzmu. Wówczas miejscowy proboszcz ks. Józef Siekierzyński za wspieranie powstania styczniowego spędził 37 lat na Syberii. W ciągu wieków sanktuarium było schronieniem dla wielu działaczy niepodległościowych. Szczególnie w latach po wprowadzeniu stanu wojennego, za kadencji proboszcza ks. Mariana Lipskiego i po nadaniu Matce Bożej Głogowieckiej tytułu Matki Cierpiącego Narodu, zaczęły napływać do Głogowca tłumy pątników z kraju i z zagranicy. Wśród znanych osobistości z kręgów polskiej polityki bywali tu m.in. prezydent Marian Kaczorowski, Anna Walentynowicz czy Lech Wałęsa. We wnętrzu świątyni można dostrzec wiele elementów wystroju nawiązujących do historii Polski – są to malowidła ścienne z wizerunkami polskich patriotów, tablice upamiętniające dowódców i bohaterów czy elementy wyposażenia, jak ambonka i ołtarz. Krośniewiczanie z satysfakcją przyglądali się też tablicy poświęconej gen. Władysławowi Andersowi, wmurowanej w maju 1987 r.

Serdecznie dziękujemy ks. proboszczowi Tomaszowi Jackowskiemu oraz funkcjonariuszom Komisariatu Policji w Krośniewicach za współpracę organizacyjną i zapewnienie bezpieczeństwa, a wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę, dzięki czemu z radością możemy przystąpić do zorganizowania kolejnego rajdu, tym razem do Leszczynka (21 lipca), by obejrzeć pokazy w ramach IX Odysei Historycznej. Zapraszamy na szlak!
                                                                                                 Kadra GCKSiR w Krośniewicach

google round logo   zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here