UK Bookmakers

Narodowe Czytanie - ,,Balladyna"

Justyna Szadkowska.

 DSC0256 copyW sobotnie przedpołudnie, 5 września 2020 r. odbyło się Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP. W IX edycji akcji zainicjowanej przez Bronisława Komorowskiego, a kontynuowanej przez Andrzeja Dudę, czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Jest to dramat w pięciu aktach, napisany w Genewie w 1834 roku, a wydany w Paryżu w roku 1839. Scenicznej realizacji utwór doczekał się dopiero w 1862 roku. Juliusz Słowacki poświęcił swój dramat Zygmuntowi Krasińskiemu, autorowi ,,Irydiona”. Balladyna to imię głównej bohaterki wspomnianego utworu. Jego fabuła jest opowieścią o żądzy władzy i o dorastaniu do roli zbrodniarza. Nie przypadkiem też imię tytułowej postaci nawiązuje do ballady, w której zazwyczaj pojawiają się motywy fantastyczne i elementy wierzeń ludowych.

Czytanie „Balladyny” odbyło się na skwerze miejskim w Krośniewicach. Wstęp i krótką charakterystykę utworu przedstawiła burmistrz Katarzyna Erdman. W rolę postaci dramatu wcielili się aktorzy Teatru Nie- Za- Wielkiego i przyjaciele grupy:
Zbigniew Firadza – Grabiec,
Anna Chmielecka – Goplana
Paweł Górnik – Kirkor,
Alicja Zientalska – Balladyna,
Paulina Wiśniewska – Alina
Justyna Szadkowska – Matka,
Magdalena Kaczmarek – Chochlik
Zofia Chmielecka – Skierka,
Adam Cichacz – Wawel.
Odczytali oni fragmenty tekstu, wykorzystując gesty czy elementy ruchu, ale były to bardzo ograniczone środki sceniczne, ułatwiające przekaz, jednak nie dominujące nad istotą zadania. Kostiumy – przygotowane przez GCKSiR przy aktywnym udziale samych aktorów – stanowiły dopełnienie prezentacji.
Wyborem tekstów oraz przygotowaniem grupy zajęła się Małgorzata Przygodzka, która opracowała również komentarze wiążące fragmenty, aby widz mógł przypomnieć sobie (lub poznać) fabułę całego utworu. Do odczytania ostatniego fragmentu ,,Balladyny” – Epilogu, który stanowi dialog Publiczności z dziejopisem Wawelem, zostali zaangażowani wszyscy uczestnicy wydarzenia.
Aktorzy- lektorzy tradycyjnie otrzymali podziękowania, a dla publiczności przygotowano zakładki z okolicznościową pieczęcią akcji.
Motyw malin to ważny element utworu, toteż nie mogło zabraknąć go również w czasie Narodowego Czytania. Dekorację sceny (z zainteresowaniem fotografowali ją turyści przybyli do Krośniewic!) wykonała Katarzyna Ślusarczyk, a ,,malinową” playlistę opracowała Alicja Zientalska. Dorodne maliny dla artystów stworzyła sama natura...


Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach
serdecznie dziękuje
wszystkim Aktorom- lektorom
za naprawdę piękny przekaz romantycznego tekstu
i Widzom wydarzenia – za obecność,
bo głośne czytanie ma sens tylko wtedy,
gdy są słuchacze.

Podziękowania niech popłyną również
do Muzeum im. Jerzego Dunin – Borkowskiego,
które zadeklarowało gotowość
użyczenia wnętrza na wypadek deszczu.

google round logo zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here