UK Bookmakers

Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

Justyna Szadkowska.

 DSC0521 copyW czwartek, 9 maja w Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Publicznej w Krośniewicach w ramach akcji „Z książką na walizkach” odbyło się spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską – znaną, cenioną i kilkakrotnie nagradzaną autorką książek dla dzieci. Pisarka otrzymała m.in. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, dwukrotnie Nagrodę Literacką im. Astrid Lindgren, nagrodę w konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” oraz Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz za całokształt twórczości. Renata Piątkowska jest również Kawalerem Orderu Uśmiechu, a kilka jej książek znalazło się na Złotej Liście Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy drugiej i klas czwartych Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z nauczycielami. Pisarka najpierw powitała uczestników, a następnie przedstawiła im bohaterkę jednej ze swoich książek – Malalę, Pakistankę, dziewczynkę inną niż wszystkie, niezwykłą. Ale zanim dzieci poznały ją bliżej, autorka opowiedziała im o życiu w Pakistanie, o odmienności kulturowej tego kraju, o zwyczajach, warunkach życia, o tym, że kobiety są tam inaczej traktowane i nie mają prawa do edukacji. I właśnie tam żyła Malala, która nie chciała być analfabetką, chciała się uczyć i chodzić do szkoły. Głośno i odważnie domagała się prawa do nauki i dlatego stała się celem ataku talibów. Mimo poważnych obrażeń, jakich doznała w wyniku zamachu (strzał w głowę), cudem uniknęła śmierci i po wielu skomplikowanych operacjach wróciła do zdrowia. Właśnie od zamachu zaczyna się książka Renaty Piątkowskiej pt. „Która to Malala?” oparta na prawdziwej historii Malali Yousafzai, najmłodszej laureatki Pokojowej Nagrody Nobla. Akademia Szwedzka doceniła jej działalność na rzecz edukacji dziewcząt i ochrony praw dziecka w Pakistanie. Dziewczyna mieszka obecnie ze swoimi rodzicami i braćmi w Wielkiej Brytanii, studiuje, marzy o tym, żeby zostać premierem i zmienić sytuację prawną, szczególnie kobiet, w swym rodzinnym kraju.
Po wzruszającej i pouczającej historii Malali przyszedł czas na pytania skierowane do gościa. Dotyczyły one pisania, czerpania pomysłów na książki, życia osobistego, miejsca zamieszkania, zainteresowań, a także upodobań kulinarnych i wielu innych tematów. Dzieci dowiedziały się, że autorka jest z wykształcenia socjologiem, ma męża, dwoje dzieci, kota, psa, jest miłośniczką malarstwa i jazdy konnej, mieszka w Bielsku-Białej.

Na koniec uczestnicy spotkania podziękowali pisarce, zakupili książki jej autorstwa, otrzymali dedykację. Biblioteka również uzupełniła księgozbiór o brakujące pozycje książkowe i uzyskała wpis opatrzony autografem.
Wszyscy, którzy chcą czytać o zwyczajnych rzeczach opisanych w niezwykły sposób, powinni sięgnąć po książki Renaty Piątkowskiej. Biblioteka serdecznie zaprasza tych czytelników, których urzekła twórczość pisarki (wszak dostępne są nowe pozycje), a także tych, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać jej książek. Warto!

google round logo zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here