UK Bookmakers

Spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem

Justyna Szadkowska.

 DSC0020 copy

24 kwietnia 2019r. Biblioteka Publiczna w Krośniewicach miała niecodzienną okazję gościć znanego i lubianego przez dzieci pisarza – Michała Rusinka. Na spotkanie autorskie przybyli uczniowie klas drugich i czwartej Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach wraz z panią dyrektor i nauczycielami.

Słowo wstępne  wygłosiła kierownik biblioteki Małgorzata Smolczewska – Gałka, która przedstawiła sylwetkę twórczą pisarza.

W pierwszej części spotkania gość skoncentrował się na sztuce tworzenia poezji, przy okazji prezentując obszerne fragmenty swojej książki dla dzieci pt. „Krakowski Rynek dla chłopców i dziewczynek”. Publiczność aktywnie uczestniczyła w rozmowie z pisarzem, wykazując się znajomością legend, ciekawych miejsc i charakterystycznych postaci tworzących klimat grodu Kraka.

Ciekawą zabawą intelektualną dla dzieci było układanie rymów do wybranych wersów wierszy poety. Uczestnicy spotkania poradzili sobie z tym zadaniem świetnie, co z pewnością ucieszyło pana Rusinka, bo świadczy o znajomości jego książek. Bibliotekarzom również było miło usłyszeć, że czytelnicy znają jego utwory, które systematycznie pojawiają się w ofercie czytelniczej biblioteki i są eksponowane na okolicznościowych wystawkach autorskich.

Kanwą kolejnej opowieści gościa była książka „Wierszyki rodzinne”, w której autor w dowcipnej wierszowanej formie tworzy drzewo genealogiczne swojej rodziny, wprowadzając odbiorcę w tajniki i specyfikę wielu zapomnianych już dziś zawodów. W trakcie konwersacji o rodzinie pisarza nie mogło zabraknąć „kociego” wątku, gdyż Michał Rusinek jest opiekunem dwóch bezimiennych kotów, z którymi lubi się fotografować oraz snuć opowieści o ich życiu i wyczynach.

W dalszej części spotkania pisarz podzielił się z uczestnikami znajomością sztuki tworzenia krótkich form prozatorskich. Oczywiście nikt nie domyślał się, że przymiotnikowa burza mózgów posłuży do stworzenia magicznej opowieści, której akcja będzie toczyła się w wysublimowanym miasteczku Krośniewice nad rozleniwioną rzeczką… Tym samym uczestnicy spotkania stali się współautorami opowiadania pełnego humoru i – jak to bywa u Rusinka –zakończonego zaskakującą pointą.

Duże wrażenie na uczestnikach spotkania zrobiła też książka bez obrazków, którą na głos przeczytał gość – tłumacz tekstu. Choć początkowo mogła wydawać się mało interesująca, to jednak w miarę poznawania treści słuchacze odkrywali jej niecodzienność, a to za sprawą śmiesznych i trudnych do wymówienia wyrazów naśladujących różne dźwięki.

Kolejna część spotkania była poświęcona pytaniom do pana Rusinka i entuzjastycznie  została przyjęta przez dzieci. Rekordziści przygotowali nawet po 8 i 9 pytań! Szeroka rozpiętość tematyczna poruszanych zagadnień sprawiła, że w sali zapanowała wspaniała atmosfera wzajemnej otwartości i dobrego humoru. A pytania dotyczyły zarówno inspiracji twórczych, procesu tworzenia utworu literackiego, początków drogi twórczej, podróży, ulubionych własnych książek, jak i kotów, wieku pisarza oraz typu iPhone’a, którym aktualnie się posługuje.

Bez obawy o przesadę można stwierdzić, że publiczność w Krośniewicach entuzjastycznie przyjęła gościa. Było to spotkanie z autorem, który doskonale rozumie odbiorców swojej sztuki i z lekkością wprowadza młodego czytelnika w arkana poezji i prozy. Drugoklasiści i uczniowie klasy czwartej mogli też poczuć się jak studenci najstarszego polskiego uniwersytetu, a profesor Rusinek wskazywał: ,,Może pan powie, może pani…”. I wszyscy zdali egzamin!

Coś dla tych, którzy nie znają jeszcze Michała Rusinka i jego twórczości 
(albo znają,  ale co nieco chcieliby sobie przypomnieć)

Michał Rusinek urodził się w Krakowie w 1972 r. Studiował polonistykę  na Uniwersytecie Jagiellońskim, a obecnie pełni funkcję adiunkta w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ. Jest pisarzem i poetą, ale także tłumaczem. Przełożył m.in. wiersze A.A. Milne’a, opowieść o Piotrusiu Panu i Wendy, dzięki niemu znamy także książki o misiu Paddingtonie Michaela Bonda.

Mało kto wie, że M. Rusinek jest autorem tekstów piosenek, które  wykonują m. in. G. Turnau, D. Miśkiewicz, A. M. Jopek.

Tuż po otrzymaniu przez Wisławę Szymborską Nagrody Nobla w 1996 roku został jej sekretarzem i pełnił tę funkcję aż do śmierci poetki, a obecnie zajmuje się fundacją jej imienia.

Młodzi czytelnicy znają Michała Rusinka jako autora wielu książek:
„Jak przekręcać i przeklinać”,
„Mały Chopin”,
„Wierszyki domowe”,
„Wierszyki rodzinne”,
„Krakowski Rynek dla chłopców i dziewczynek”,
„Zaklęcie na „W”,
„Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości”.

W dorobku autora znajdują się także pozycje dla dorosłych. Są to m. in. następujące książki:
,,Prowincjonalne zagadki kryminalne” (napisana wspólnie z Antoniną Turnau”,
,,Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna” (napisana wspólnie z Anetą Załazińską),
,,Pypcie na języku”,
,,Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki”.

Warto dodać, że Rusinek to poeta wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość. Jak sam twierdzi, najbardziej ceni nagrodę Polskiej Sekcji IBBY, którą otrzymał w 2012 r. za książkę „Wierszyki domowe”.

google round logo   zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here