UK Bookmakers

Wróżki i wróżby w bibliotece

Justyna Szadkowska.

 DSC0694Zwyczaje andrzejkowe były znane w Polsce i innych krajach europejskich już w XVI wieku. Miały przede wszystkim charakter matrymonialny. W przeszłości wróżby andrzejkowe traktowane były bardzo poważnie i uczestniczyły w nich wyłącznie dziewczęta. Z czasem pozostał z nich wyłącznie element zabawy i w takiej formie – na wesoło i z humorem – przetrwały do dziś. Oddział dla dzieci i młodzieży Biblioteki Publicznej w Krośniewicach również kultywuje tę tradycję, zapraszając gości na andrzejkowe harce i przepowiednie. Tym razem w świętowaniu uczestniczyli razem uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej im. gen. W. Andersa w Nowem wraz z wychowawczyniami Ewą Dogadalską i Sławomirą Woźniak.

Czytelnia biblioteki tego dnia przeobraziła się w rozświetloną lampkami i świecami bajkową scenerię, a gości powitały trzy wesołe wróżki. Na początku spotkania dzieci wysłuchały fragmentu książki Barbary Ogrodowskiej „Polskie obrzędy i zwyczaje”, aby nieco poszerzyć swoją wiedzę o polskich tradycjach. Następnie rozpoczęły się wróżby, czyli najistotniejszy punkt andrzejkowego poranka. Odbyło się lanie wosku i podjęto próby odczytania przyszłości z cieni podświetlonych figur, a następnie dzieci uczestniczyły w zabawie z kluczem przy muzyce. Po niej przyszedł czas na wróżbę z wykorzystaniem butów, losowanie przedmiotów ukrytych pod kubeczkami, przepowiednie przy użyciu czarodziejskiej kuli, rzucanie monetą do celu i przekłuwanie serc z imionami. Wróżby, taniec i zabawy przy muzyce wprawiły wszystkich uczestników w radosny nastrój.
Wizyta zakończyła się słodkim poczęstunkiem, odciskiem palca na bibliotecznym drzewku „Z miłości do książek...” i losowaniem karteczek z wesołymi sentencjami. Dzieci wyraziły chęć udziału w kolejnych wydarzeniach zorganizowanych w bibliotece, obiecały również wrócić w roli czytelników, aby skorzystać z bogatej oferty książek.

google round logo  zdjęcia

 

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here