UK Bookmakers

O tym, jak palma w bibliotece wyrosła i rozkwitła

Justyna Szadkowska.

 DSC0427Warsztat cztelniczo - artystyczny prowadzony przez Oddział dla dzieci i młodzieży Biblioteki Publicznej w Krośniewicach cieszy się coraz większą popularnością. Na trzecie z cyklu zajęcia, które odbyły się 20 marca 2018r., przyszło dwanaścioro dzieci. Najmłodsze miały nawet 3 latka i podczas zajęć pracowały pod opieką rodziców, co spowodowało, że spotkanie zyskało charakter rodzinny i stało się okazją do wspólnego, miłego spędzenia wtorkowego popołudnia. Tematem zajęć była zbliżająca się Wielkanoc, ale jak zwykle warsztatowe zadanie było niespodzianką.

Tym razem uczestnicy wspólnie przygotowali gigantyczną palmę wielkanocną, bowiem zaplanowano zgłoszenie dzieła do konkursu organizowanego przy okazji obchodów Niedzieli Palmowej w krośniewickiej parafii. Prace rozpoczęły się od wykonania kolorowych kwiatów z serwetek. Dorośli spinali serwetki i wycinali z nich kółka, a dzieci, gniotąc pojedynczo kolejne warstwy, tworzyły z tych elementów piękne kwiaty. Podczas krótkiej przerwy od prac ręcznych uczestnikom został przeczytany fragment książki pt. „Polskie obrzędy i zwyczaje”, który mówił o tradycji ostatniej przedświątecznej niedzieli i o palmach jako jej atrybutach – z czego są zazwyczaj tworzone, jak wyglądają i co symbolizują.
Potem przyszła kolej na najtrudniejszą część pracy, czyli montownie roślin zielonych do stelażu, czym zajęły się osoby dorosłe. Starsze dzieci dzielnie wybierały i podawały gałązki tui oraz bukszpanu, a młodsze w tym czasie oglądały książeczki. Wreszcie przyszedł czas na najciekawszy etap, czyli ozdabianie palmy. Każde ręce były pomocne, więc nawet najmłodsze dzieci mogły mieć wpływ na ostateczny jej wygląd. Ukończone dzieło cieszyło wszystkich.
W niedzielę, 25 marca grupa dzieci, która wykonała palmę, z dumą przeniosła ją do kościoła, po drodze wzbudzając zainteresowanie przechodniów. Pojawiło się nawet pytanie o to, czy palmę upleciono w Łowiczu, co mogło być powodem do dumy dla wykonawców dzieła. Palma w pełnej krasie stanęła przy bocznym ołtarzu, nieco się chwiejąc i przykuwając uwagę.
Msza święta rozpoczęła się wyjątkowo barwną procesją z palmami i była bardzo uroczysta, a po jej zakończeniu komisja konkursowa odbyła obrady i ogłoszono wyniki. Palma wykonana w bibliotece była jedną z trzech najdłuższych, obok pracy zgłoszonej przez Katolicką Szkołę Podstawową w Pniewie i dzieła wykonanego przez klasę 3a Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach. Wszystkie miały około 4 metrów, a o zwycięstwie w kategorii „najdłuższa palma” decydowały centymetry. Palma biblioteczna okazała się być drugą co do wielkości, ale skoro nie udało się wygrać w tej kategorii, pozostała jeszcze szansa w kategorii „najpiękniejsza”. I tu również dzieło grupy warsztatowej zajęło drugie miejsce, a wykonawcy otrzymali puchar.
Chęć uczczenia pamiątki wjazdu Jezusa do Jerozolimy miała podłoże duchowe i kulturowe, a ileż przy tym radości zaznały dzieci! Palmę przez kolejne dni można było podziwiać w kościele, puchar stoi na honorowym miejscu w bibliotece, a kolejne zajęcia z cyklu Warsztat czytelniczo - artystyczny już 17 kwietnia. Jaki będzie ich temat? Niespodzianka...

google round logo  zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here