UK Bookmakers

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA – Z MISIEM WOJTKIEM NA ,,TY”

Justyna Szadkowska.

 DSC0690Trzeci dzień programu tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa zorganizowanych przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach przeznaczony był dla dzieci. W niedzielę, 13 września 2020r. w ,,Andersówce” na osiedlu Błonie, któremu patronuje gen. Władysław Anders, najmłodsi mogli poznać historię niedźwiedzia Wojtka – żołnierza, który przeszedł szlak bojowy wraz z 2. Korpusem Polskim. Młodzi uczestnicy skorzystali też z oferty zabaw rozwijających wiedzę i umiejętności żołnierskie. Wielu dzieciom towarzyszyli rodzice, toteż wydarzenie, ku radości organizatorów, miało rodzinny charakter.

Spotkanie rozpoczęło się projekcją filmu animowanego pt. ,,Miś Wojtek” wyprodukowanego na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej. Widzowie dowiedzieli się, kim był Wojtek i jak to się stało, że został żołnierzem oraz poznali cenne informacje historyczne dotyczące wybuchu II wojny światowej i sytuacji Polski w tym czasie. Dowiedzieli się również, jaką drogę pokonała armia gen. Władysława Andersa z ZSRR do Europy (tzw. szlak nadziei) i jaki był jej wkład w zwycięstwo nad Niemcami.

Po projekcji głos zabrał gość – Adam Balcerzak, który jako wielbiciel żołnierskich i – trzeba to powiedzieć – ludzkich cech Wojtka, uzupełnił w kilku słowach wiadomości przekazane widzom przez bohatera filmu. Odczytał też własny wiersz poświęcony Wojtkowi i polecił dwie książki opowiadające o niezwykłym niedźwiedziu brunatnym, który w armii gen. Władysława Andersa dosłużył się stopnia kaprala. Pan Adam to kutnianin, który od 1984r. mieszka w USA. Historię Wojtka poznał z relacji żołnierza, który opiekował się misiem w
należącej do 2. Korpusu 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii.

Następnie dzieci przystąpiły do realizacji zadań przygotowanych przez instruktorów GCKSiR. Rywalizacja odbywała się w konkurencjach wykorzystujących umiejętności niezbędne żołnierzom. Tak więc sprawdzano celność strzałów i rzutów, przeprowadzono również konkurs łowienia ryb jako przysmaku dla misia Wojtka. Zadania miały żołnierski kontekst, ale formę bezpiecznej zabawy i zdrowej rywalizacji.

Wyniki konkursów są następujące:

Strzelanie do celu (z łuku)
1 miejsce – Jasiek Grochowski
2 miejsce – Franek Kruszyński
3 miejsce – Seweryn Szumiński

Rzut granatem do celu
1 miejsce – Jasiek Grochowski
2 miejsce – Martyna Płócienniczak
3 miejsce – Kacper Marciniak

Dart
1 miejsce – Natalka Łuczak
2 miejsce – Róża Maciejewska
3 miejsce – Julka Rosiak

Łowienie ryb
1 miejsce – Stasiek Ostrowski
2 miejsce – Martyna Płócienniczak
3 miejsce – Kacper Marciniak

Ostatnim zadaniem było ułożenie puzzli historycznych, które miało charakter konkurencji drużynowej.

Zwycięzcy otrzymali nagrody – gadżety tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Nie zabrakło też cukierków, bo dzieci tak jak Wojtek przepadają za słodyczami.

Po zajęciach w ,,Andersówce” można było skorzystać z wyposażenia placu zabaw ,,Zakątek misia Wojtka”, który znajduje się na osiedlu Błonie, do czego zachęcała przepiękna letnia pogoda.

Osoby zainteresowane losami Wojtka mogą skorzystać z następujących książek dostępnych w Bibliotece Publicznej w Krośniewicach i poszerzyć swoją wiedzę:
- Aileen Orr ,,Niedźwiedź Wojtek: niezwykły żołnierz armii Andersa”,
- Martyna Miklaszewska ,,Wojtek z armii Andersa”.

Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Krośniewicach
serdecznie dziękuje
Panu Adamowi Balcerzakowi
za udział we wszystkich wydarzeniach
tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Krośniewicach,
za patriotyzm i determinację w krzewieniu wiedzy o misiu z 2. Korpusu,
życząc sukcesu – wzniesienia pomnika dla kaprala Wojtka, niedźwiedzia.

google round logo  zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here