UK Bookmakers

Przedstawiciele Fundacji Matzevah w „Andersówce”

Justyna Szadkowska.

IMG 1752W dniu 27 czerwca 2018r. Steven D. Reece i Joel Rosenkranz – przedstawiciele Fundacji Matzevah odwiedzili „Andersówkę”. Pobyt gości z USA w Krośniewicach był związany z prowadzeniem przez nich prac porządkowych na tutejszym cmentarzu żydowskim.

Instruktor GCKSiR w Krośniewicach Julita Szczepankiewicz oprowadziła gości po izbie pamięci poświęconej gen. W. Andersowi i jego żołnierzom. Zwróciła uwagę na fakt uhonorowania wybitnego krośniewiczanina nagrodą Orła Jana Karskiego. Wyróżnienie zostało przyznane generałowi pośmiertnie w kwietniu 2018r. za „odwagę wsparcia walki o niepodległe państwo żydowskie”. Gen. Anders umożliwił odłączenie się od armii ok. 1,5 tys. oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego pochodzenia żydowskiego, gdy po wyjściu ze Związku Sowieckiego przemieszczali się przez Bliski Wschód i Palestynę. Żołnierze ci wzięli udział w walce o utworzenie niepodległego państwa izraelskiego. Generał stworzył do tego warunki, ryzykując konflikt z brytyjską administracją Mandatu Palestyny. Joel Rosenkranz był pod dużym wrażeniem osobowości gen. W. Andersa i jego dokonań.

Przedstawiciele Fundacji Matzevah porządkowali groby na krośniewickim cmentarzu żydowskim w dniach 24-28 czerwca 2018r. Założycielem i prezesem tej amerykańskiej organizacji jest Steven D. Reece. Od lat przyjeżdża wraz z wolontariuszami do Polski, aby dbać o zapomniane żydowskie mogiły, działać na rzecz pojednania polsko-żydowskiego i popularyzować wiedzę o Holokauście. Podczas hitlerowskiej okupacji zamordowano około 6 milionów Żydów, w tym 3,5 miliona polskich Żydów. Fundacja Matzevah przywraca pamięć o zmarłych, opiekując się zaniedbanymi i zapomnianymi cmentarzami żydowskimi w Polsce. Joel Rosenkranz jest synem byłego mieszkańca Krośniewic – Sola Rosenkranza. Sol mieszkał kiedyś w kamienicy przy ul. Kutnowskiej 2. Podczas II wojny światowej był więziony aż w 6 obozach. Cudem ocalony wyemigrował do USA. W 2014r. Sol Rosenkranz sfinansował budowę ogrodzenia wokół krośniewickiego cmentarza żydowskiego znajdującego się przy ul. Poznańskiej. Ufundował również tablicę pamiątkową informującą o zagładzie krośniewickiej społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej.
Matzevah utrzymuje kontakt z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. W przyszłym roku amerykańska organizacja będzie kontynuowała współpracę z władzami miasta i lokalną społecznością. Jej członkowie ponownie odwiedzą Krośniewice, by zadbać o wygląd cmentarza. Społeczność krośniewicka może włączyć się do tej inicjatywy.

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here