UK Bookmakers

W Krośniewicach obchodzono 126. rocznicę urodzin gen. W. Andersa

Administrator.

 DSC0509

W piątek, 10 sierpnia br. na skwerze miejskim w Krośniewicach przy pomniku gen. Władysława Andersa odbyła się oficjalna uroczystość upamiętniająca 126. rocznicę urodzin wybitnego dowódcy spod Monte Cassino. Przedstawiciele miejscowej społeczności złożyli wiązanki, a byli to burmistrz Krośniewic Julianna Barbara Herman, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach Małgorzata Przygodzka, kierownik Ośrodka Kultury w Krośniewicach Magdalena Mitlas-Kostrzewa oraz delegacje Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Andersa w Nowem i Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach. W ten sposób oddano hołd niezłomnemu patriocie, którego korzenie wywodzą się z Krośniewic.

Dzień później dom rodzinny Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej i twórcy 2. Korpusu Polskiego, nazywany dziś ,,Andersówką”, był miejscem, w którym odbył się piknik patriotyczny upamiętniający kolejną rocznicę urodzin patrona osiedla. W uroczystości udział wzięły władze miasta, zaproszeni goście i mieszkańcy Osiedla nr 3 im. gen. W. Andersa. W święcie uczestniczyli m.in. burmistrz Krośniewic Julianna Barbara Herman oraz przedstawicielki sołectw Wymysłów i Suchodoły.

O godz. 15.00 delegacja, w skład której weszli radny Andrzej Konwerski, przewodnicząca osiedla Wiesława Stefaniak oraz Marianna Leszczyńska, złożyła wiązankę pod płytą pamiątkową ufundowaną przez mieszkańców Błonia. Kilka słów o postaci gen. W. Andersa przekazała zebranym instruktor GCKSiR w Krośniewicach Julita Szczepankiewicz. Organizatorzy pikniku, czyli Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach oraz zarząd Osiedla nr 3 im. gen. W. Andersa, któremu przewodniczy Wiesława Stefaniak, zorganizowali poczęstunek. Serwowano potrawy z grilla, a także sałatki i domowe wypieki przygotowane przez mieszkańców osiedla. Uczestnicy spotkania integracyjnego wspaniale bawili się przy dźwiękach muzyki zespołu Disco-Dance działającego pod kierunkiem Henryka Szymańskiego, również mieszkańca Błonia. Podkreśliło to dodatkowo sąsiedzki wymiar świętowania. Zespół występuje na imprezach okolicznościowych, festynach, weselach, więc prezentowany repertuar przypadł do gustu uczestnikom spotkania ze względu na rozrywkowy i biesiadny charakter. Mieszkańcy chętnie tańczyli i włączali się do wspólnego śpiewania znanych przebojów muzyki popularnej. Piknik odbył się w bardzo familijnej atmosferze. Świętowały całe rodziny. Dla dzieci przygotowano specjalny kącik zabaw. Impreza przyczyniła się do zintegrowania społeczności lokalnej i podkreśliła wartości patriotyczne związane z wybitnym krośniewiczaninem pochodzącym z Błonia.

,,Andersówka” od lat jest stałym punktem w programie wycieczek turystycznych, majowych międzynarodowych rajdów motocyklowych zmierzających na Monte Cassino i celemwizyt indywidualnych turystów. W zabytkowym budynku z II połowy XIX w. gościli m.in. Anna Maria Anders – córka Generała, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik premiera do spraw dialogu międzynarodowego, a także inni znamienici goście, jakks. biskup łowicki Andrzej Dziuba, prof. Wojciech Narębski, dr Andrzej Kunert, przedstawiciele rządu RP, kombatanci, potomkowie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Na co dzień ,,Andersówka” pełni funkcję świetlicy osiedlowej oraz prezentuje pamiątki związane z patronem i jego żołnierzami. Mieszkańcy Błonia są dumni z tak wyjątkowego sąsiedztwa historycznego. W przyszłym roku minie 10 lat od dnia nadania osiedlu imienia gen W. Andersa – fakt ten miał miejsce 11 sierpnia 1990 r.

W przygotowanie pikniku z zaangażowaniem włączyli się państwo Beata i Mariusz Stefaniakowie, Henryk Szymański, Izabela Sobczak, Remisława i Andrzej Płócienniczakowie, za co serdecznie dziękują organizatorzy – Zarząd Osiedla nr 3 z Wiesławą Stefaniak na czele oraz Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach. Serdeczne podziękowania organizatorzy kierują do wszystkich Gości i Uczestników – za wspólną zabawę oraz do zespołu Disco- Dance za oprawę muzyczną tego sąsiedzkiego spotkania.

google round logo zdjęcia
The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here