UK Bookmakers

Turyści odwiedzają Krośniewice

Justyna Szadkowska.

image004W dniu 24 maja br. (czwartek) 42-osobowa grupa osób należących do Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ożarowie Mazowieckim przyjechała do Krośniewic. Turyści najpierw odwiedzili Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego, a następnie przybyli do Świetlicy Osiedlowej im. gen. W. Andersa. Zostali przywitani przed ,,Andersówką”, gdzie usłyszeli opowieść o historii zabytkowego obiektu (budynek pochodzi z II połowy XIX w.), po czym zwiedzili wnętrze i zostali zapoznani m.in. z bieżącą działalnością placówki. Goście z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji nt. związków generała W. Andersa i jego rodziny z Krośniewicami i rodziną Rembielińskich. „Andersówka” może poszczycić się oryginalnymi zdjęciami i dokumentami żołnierzy II Korpusu Polskiego. Turyści obejrzeli pamiątki po Józefie Rosłowskim – mieszkańcu Krośniewic czy Eugeniuszu Szustakowskim – żołnierzu 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Na wystawie czasowej zaprezentowano umundurowanie z czasów II wojny światowej. Wśród ciekawostek znalazł się akt przekazania obiektu gminie Krośniewice w użytkowanie, urna z ziemią z Monte Cassino, odpisy metryk gen. Władysława Andersa i jego rodzeństwa, które było chrzczone w Chodczu.

Ożarowianie dopytywali również o pałac w parku i dawnych jego mieszkańców – członków rodu Rembielińskich. Instruktor GCKSiR podzieliła się z gośćmi swoją wiedzą, opowiedziała również o innych sławnych krośniewiczanach i ciekawych zdarzeniach związanych z historią miasta – m.in. o gen. Mieczysławie Rysiu-Trojanowskim, o Lechu Jakubiaku (pierwowzorze tytułowego bohatera powieści Joanny Chmielewskiej ,,Lesio”), a także o przejeździe konduktu żałobnego ks. Józefa Poniatowskiego przez Krośniewice w 1814r. Prelekcja została wygłoszona z wykorzystaniem różnego rodzaju publikacji, oryginalnych zdjęć, pocztówek i czasopism z początku XX wieku. Goście obejrzeli również dwie ekspozycje – fotograficzną pt. „Powrót”, poświęconą odsłonięciu pomnika gen. W. Andersa na skwerze przy placu Wolności (w tym roku, 29 kwietnia minęła 5. rocznica tego wydarzenia) oraz „Pozdrowienia z Krośniewic” – zbiór pocztówek z lat 1960-2017 umieszczonych na 5 planszach. Są to kartki patriotyczne poświęcone gen. W. Andersowi, papalia i widokówki prezentujące atrakcje turystyczne naszego miasta i innych miejscowości położonych na terenie powiatu kutnowskiego. Na zakończenie wizyty goście wpisali się do księgi pamiątkowej. Krośniewice były ostatnim punktem na trasie wycieczki. Wcześniej zwiedzili Łęczycę i okolice.

google round logo zdjęcia

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here