UK Bookmakers

Czy Norman Davies odwiedzi „Andersówkę”?

Justyna Szadkowska.

590308df 4051 344d a0f0 61cf4c5a1a42Znany brytyjski historyk, z pochodzenia Walijczyk, prof. Uniwersytetu Londyńskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej był gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. S. Żeromskiego w Kutnie.
Spotkanie z Normanem Daviesem, autorem m.in. „Bożego igrzyska” czy „Orła białego, czerwona gwiazda”, odbyło się 6 listopada 2017 r. w sali widowiskowej Kutnowskiego Domu Kultury. Wśród obecnych była też grupa mieszkańców Krośniewic reprezentująca rodzinne strony gen. W. Andersa. Przybyli sympatycy twórczości Daviesa, historycy, regionaliści, osoby zainteresowane postacią gen. W. Andersa i historią 2. Korpusu Polskiego.
Wśród pytań, które zadano N. Daviesowi, było też takie: „Dokładnie 14 km stąd urodził się gen. W. Anders. Czy był pan czy dopiero jutro pojedzie w to miejsce?”.

Norman Davies odpowiedział, że jeszcze tam nie był, ale niewykluczone, że to miejsce jeszcze odwiedzi. Stwierdził, że osobiście lubi poznawać historię nie tylko z książek, ale właśnie przez spotkania z ludźmi i zwiedzanie miejsc. Spotkanie autorskie było poświęcone książce „Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty”. Poprowadził je Krystian Nehrebecki. Warto poświęcić kilka zdań na temat prezentowanego dzieła „Szlak nadziei. Armia Andersa”. Tytuł książki oddaje atmosferę i emocje zawarte w publikacji. To nie tylko faktografia, ale i ładna narracja. Blisko 120 tys. żołnierzy i cywilów znajdujących się w ZSRR przemierzyło 12,5 tys. km przez Iran, Irak, Egipt, Palestynę do włoskiej Bolonii. Do 80-tysięcznej grupy niewojskowych należały rodziny żołnierzy, w tym dzieci i często sieroty. Książka zawiera niepublikowane dotąd materiały archiwalne, bogatą dokumentację fotograficzną z tamtego okresu, współczesne zdjęcia oraz mapy z lat 1941-1946. Dzieło jest wyjątkowe również z innego powodu. To pierwsza taka książka opisująca cały szlak Armii Andersa – od powstania Armii Polskiej w ZSRR do momentu, gdy dziesiątki tysięcy Polaków musiało emigrować po wojnie do Anglii, Austrii czy Kanady. Ponadto dzieło zawiera nieznane relacje świadków, do których autor dotarł. Norman Davies wraz z fotografem Januszem Rosikoniem ruszyli szlakiem bojowym Armii Andersa. Rozmawiali z osobami od Nowej Zelandii poprzez Afrykę, Włochy, Izrael, Anglię po Meksyk. W dwudziestu rozdziałach w przystępny sposób zostały opisane skutki wydarzeń historycznych takich jak: podpisanie paktu Ribentropp-Mołotow, masowe deportacje na Syberię i do Kazachstanu, tworzenie Armii Andersa, jej ewakuacja do Iranu i wpływ wielkiej historii na życie zwykłych ludzi, którzy pragnęli odzyskać wolność.

Na pewno warto przeczytać książkę „Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty”. Publikację można wypożyczyć w Bibliotece Publicznej w Krośniewicach, Oddział dla dorosłych.

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here