UK Bookmakers

Ach, cóż to był za rok!

Święta! A dopiero był lipiec… – taką to życiową prawdę możemy usłyszeć w jednej z reklam. Pewnie niektórych złości, ale słuszności odmówić jej nie można. Kończącego się roku zapewne nie będziemy dobrze wspominać, albo – jeśli wrócimy do niego myślami, co na pewno nieraz się zdarzy - to covidowa perspektywa oceny tego czasu będzie nieunikniona. Nic w tym dziwnego – choroba dotknęła wielu z nas, a niektórzy stracili bliskich, przyjaciół, znajomych. Stan epidemii wpłynął na naszą pracę, naukę, życie rodzinne, relacje, zmienił sposób spędzania wolnego czasu. Wirus determinował naszą codzienność przez ponad 9 miesięcy 2020 roku i skutecznie czyni to nadal. Spróbujmy jednak spojrzeć na miniony czas, szukając w nim pozytywów, dobra, wartości. Przecież nie samym covidem żyje człowiek… Ponieważ świat naszej instytucji ma trzy strony (kultura, sport, rekreacja), spróbujmy spojrzeć przez okno na każdą z nich i wspomnieć choćby niektóre wydarzenia, a wraz z nimi wrócić do nastroju, które z sobą niosły. Zatem… 

1. Świętowaliśmy 140. rocznicę utworzenia OSP w Krośniewicach

Co prawda nie tak jak planowaliśmy, ale… Zaczynamy od jubileuszu strażaków z sentymentu (bo to nasi sąsiedzi) i z obowiązku, bo rocznica powstania jednostki rozpoczęła 2020r. Wydaliśmy Kalendarz na dobry rok 2020. Czy to proroctwo było, czy szarlataneria? I jedno, i drugie.


Kalendarz 2020

Strażacy jednak z kończącego się roku powinni być zadowoleni, bo sesja fotograficzna wypadła znakomicie, a był to dopiero początek pasma sukcesów. Na finał w drugi grudniowy wieczór przyprowadzili nowy samochód ratowniczo-gaśniczy niemieckiej marki Man i przywitali dumnie nabytek (filmik z powitania prezentujemy poniżej, mamy w tym swój udział).

Niestety, pandemia uniemożliwiła realizację uroczystości jubileuszowych przewidzianych na 2020r. w pierwotnie planowanej formie. GCKSiR szykowało z tej okazji kulturalny prezent. Świat się jednak nie kończy, świętować zawsze można, a już zaległe jubileusze wręcz trzeba, toteż, kochani Druhowie, gratulujemy udanego roku, który Wam przepowiadaliśmy już w styczniu i umawiamy się na początek maja 2021r. Chciałoby się powiedzieć kolokwialnie, że damy czadu, ale do strażaków może mówić tak nie uchodzi.

2. Uczciliśmy 50. rocznicę śmierci gen. Władysława Andersa

Nie obyło się bez stresów i niepewności. Uroczystości zaplanowane na 12, 17 i 23 maja nie mogły się odbyć z powodu stanu epidemii. Dopiero trzy miesiące później, w dniach 11-13 września mogliśmy zorganizować weekend z gen. Andersem w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Wydarzenia udały się znakomicie. Do naszego miasta przybyło wielu gości z Anną Marią Anders na czele. Posadziliśmy Dąb Pamięci, który przyjął się na rodzinnej ziemi Generała i zapuszcza korzenie. Odsłoniliśmy pierwszy w Krośniewicach mural, który podoba się mieszkańcom i gościom. Uczciliśmy naszego bohatera i jego żołnierzy w czasie Mszy świętej w kościele i podczas uroczystości przy pomniku. W kolejnym dniu obchodów odwiedziliśmy wraz z rowerzystami miejsca poświęcone Generałowi na terenie naszej gminy i zorganizowaliśmy paramilitarne konkursy dla uczestników, a nazajutrz dzieci w ,,Andersówce” poznały niezwykły talent i dokonania Wojtka – niedźwiedzia, który był żołnierzem gen. Andersa oraz wzięły udział w zabawach w plenerze. Był to radosny rodzinny dzień. 

Nie wszystkie plany rocznicowe udało się zrealizować. Nie doszedł do skutku koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który miał się odbyć 17 maja o godz. 19.00. Może uda się wypełnić ten punkt programu w nadchodzącym roku? Czynimy starania. 


mural
3. Zorganizowaliśmy kilka koncertów

Przez pierwsze dwa miesiące roku, gdy jeszcze nie przeczuwaliśmy, co nas czeka, realizowaliśmy swoje plany wynikające z kalendarza imprez. W tym czasie nasze sekcje występowały z programami kolędowymi, odwiedziliśmy sąsiadów w Ostrowach, gdzie uczestniczyliśmy w jubileuszu zespołu Oktawa (Krośniewiacy i Młodzi Duchem), a chór A’cappella świętował razem z Daszyniankami. Kilka razy udało się wystąpić Orkiestrze Dętej z Krośniewic. Dziecięca Grupa Wokalna, uczniowie Ogniska Muzycznego, Orkiestra Dęta, Dziecięca Grupa Taneczna i grupa teatralna ,,Na przekór” zaprezentowały się z okazji Dnia Babci i Dziadka. Nasze zespoły (A’cappella i Orkiestra Dęta z Krośniewic) dobrze się przygotowały i dały piękne koncerty w czasie uroczystości poświęconych gen. Andersowi (goście chwalili, w tym pani Anna Maria Anders). Wielu pomysłów na kończący się rok nie udało się jednak zrealizować. Wrócimy do nich w najbliższym czasie.

Na ile mogliśmy, stwarzaliśmy naszym odbiorcom możliwość udziału w wydarzeniach z udziałem profesjonalnych artystów. Zorganizowaliśmy znakomity koncert Hanny Śleszyńskiej z okazji Dnia Kobiet (tuż przed pierwszym zamrożeniem, wówczas nie znaliśmy jeszcze słowa lockdown). Wcześniej, w styczniu krośniewiczanie obejrzeli koncert karnawałowy w Teatrze Muzycznym w Łodzi, a dzieci uczestniczyły w wyjeździe do Teatru Wielkiego, gdzie obejrzały spektakl baletowy Kopciuszek (nagroda w wygranym konkursie Łódzkie pełne kultury). Poza tym mogliśmy tylko odsyłać odbiorców na strony internetowe naszych partnerów lub dużych instytucji, które dysponując stosownym sprzętem, przeniosły swoją działalność do sieci internetowej, jak Filharmonia Łódzka, Muzeum Kinematografii, Teatr Powszechny w Łodzi czy niepodległa.pl.


Hanna Śleszyńska

4. Zrealizowaliśmy kilka projektów międzypodmiotowych i własnych 

Koncert papieski chóru A’cappella nie doszedł do skutku z powodu jesiennego zamrożenia naszej działalności. Był to element projektu pt. Jan Paweł II – papież Polak, który GCKSiR realizowało wspólnie z Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego. Czas poświęcony na przygotowanie nie pójdzie jednak na marne – zaprezentujemy go w przyszłym roku. W ramach tegoż projektu, zanim nadeszło jesienne zamrożenie, udało się natomiast zrealizować Minikoncert o tęsknocie w wykonaniu Orkiestry Dętej z Krośniewic.

Z problemami i zmianami terminów, ale z pozytywnym zakończeniem przebiegała realizacja projektu Przystanek 60+. W ramach współpracy z Łódzkim Domem Kultury krośniewiccy seniorzy i pracownicy GCKSiR uczestniczyli w warsztatach kreatywnych, poznając tajniki malarstwa, uczyli się wykonywania ozdób techniką filcowania na mokro i posadzili swój pierwszy ,,las w słoiku”.

Umowa podpisana z Łódzkim Domem Kultury w związku z projektem Lokomotywą po wiedzę nie została zrealizowana z powodu epidemii. Zadania przechodzą do kalendarza na nadchodzący rok. Być może uda się też  kontynuować projekt Łódzkie pełne kultury.

GCKSiR w minionym roku realizowało również dwa projekty profilaktyczne ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych –Uzależnieni od kultury i Uzależnieni od sportu. W przygotowaniu wydarzeń przeszkodził koronawirus, ale zakupione wyposażenie będzie można wykorzystywać, gdy tylko przeżyjemy kolejne odmrożenie. Już dziś zapraszamy do odwiedzenia naszej siłowni, jeśli sytuacja zdrowotna w kraju i decyzje władz pozwolą na otwarcie branży. W odświeżonej sali czeka nowy sprzęt. Niektóre zakupy poczyniliśmy z myślą o najmłodszych odbiorcach. Dzieci miały wielką frajdę, gdy przed wprowadzeniem jesiennej edycji nauczania zdalnego instruktorzy sportu zaprosili je do zabawy z wykorzystaniem sprzętu rekreacyjnego sfinansowanego ze środków projektowych. Zapewniamy, że ekipa GCKSiR sprawi niespodziankę uczniom, gdy nadejdzie odwilż w naszych sektorach, oby jeszcze zimą! Natomiast już niebawem ogłoszone zostaną wyniki konkursów profilaktycznych – Trzeźwy rap i Niezależni od nałogów, zaprezentujemy również nadesłane prace, wręczymy nagrody. 


warsztaty

5. Odnieśliśmy sukcesy w konkursach recytatorskich

Nasi podopieczni zwyciężali w konkursach recytatorskich Zwierzątkowo i Konkurs recytatorski z kotem, obydwa zorganizowane przez Kutnowski Dom Kultury. W pierwszym z nich wzięło udział jedenastu naszych reprezentantów. Sześcioro z nich zdobyło miejsce na podium, a pięcioro otrzymało wyróżnienia. W drugim konkursie (dla starszych uczestników) trzy nasze reprezentantki zdobyły najwyższe laury. Same sukcesy! Wygląda na to, że jesteśmy liderem recytacji w powiecie.


zwierzątkowo konkursy

6. Zaprezentowaliśmy romantyczne podejście do pompek

Nominacja przyszła z Urzędu Miejskiego w Krośniewicach. Udział w akcji społecznej zainicjowanej przez strażaka OSP Gaszyn, polegającej na połączeniu zbiórki funduszy na pomoc choremu dziecku z wykonaniem zadania sportowego (pompek) zakończył się… artystycznym sukcesem. Kreatywne podejście do tematu i jego realizacja przy udziale pracowników Ośrodka Kultury oraz Hali Sportowej przyniosły efekt w postaci filmiku, który w sieci internetowej zyskał mnóstwo wyświetleń i zebrał wiele pochwał, w tym od rozsianych po kraju krośniewiczan, co nas bardzo ucieszyło. Gratulacje nadchodziły z całej Polski, a niektórzy odbiorcy nawet postanowili zatelefonować, żeby miłe słowa przekazać osobiście. Przy tym nie umknął nam główny cel akcji i pomogliśmy w potrzebie, przesyłając pieniądze na leczenie Hani.

 

7. Realizowaliśmy wydarzenia z naszego kalendarza

Były to imprezy cykliczne, służące kultywowaniu tradycji kultury polskiej i inne, wynikające z naszych zadań, m.in.:

 • projekcje filmowe (kino objazdowe i Rozmówki filmowe z projekcją przedwojennej komedii),
 • zajęcia feryjne dla dzieci i młodzieży (kulturalne i sportowe),

 • wsparcie dla ekip Happy Busa (4 wizyty),

 • obchody rocznic i świąt patriotycznych,

 • Festiwal Potraw z okazji tłustego czwartku – we współpracy z kołami gospodyń i stowarzyszeniami wiejskimi,

 • Dożynki Gminno- Parafialne (tylko elementy tradycyjne, bez imprezy w plenerze),

 • wycieczka rodzinna do Wioski Indiańskiej Tatanka,

 • Narodowe Czytanie,

 • mikołajki.

 

8. Zorganizowaliśmy kilka turniejów sportowych oraz imprez rekreacyjnych

To nie był dobry rok dla sportu, ale gdy tylko przepisy prawne na to pozwalały, realizowaliśmy wydarzenia z naszego kalendarza, m.in.

 • I Mistrzostwa Krośniewic w Wyciskaniu Sztangi Leżąc,
 • Turniej Piłki Siatkowej Drużyn Mieszanych,

 • Turniej Tenisa Ziemnego (dla młodzieży i dorosłych),

 • Turniej Tenisa Stołowego (w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu).

Kontynuowaliśmy zajęcia ruchowe dla seniorów (Łódzkie dla Seniorów Plus), które są efektem współpracy z Łódzką Federacją Sportu. 

Zorganizowaliśmy również cztery rajdy rowerowe (do Psar nieopodal Chodcza, do Brdowa, do Perny – połączony z pieczeniem ziemniaków i wspomniany już rajd patriotyczny Śladami pamięci o gen. Władysławie Andersie) a także spacery z kijkami. Spotkania sportowe i rekreacyjne, tak nieoczywiste w tym roku, cieszyły się zainteresowaniem odbiorców i przebiegały w atmosferze radości z możliwości wspólnego spędzenia czasu. 


rajd śladami andersa

9. Przeprowadziliśmy skontrum w Bibliotece Publicznej 

Inwentaryzacja księgozbioru w oddziale dla dorosłych odbyła się przy współpracy kadry Biblioteki i Ośrodka Kultury. Dzięki temu został zrealizowany obowiązek zaplanowany na ten rok. Czytelnicy spragnieni lektury zdążą wypożyczyć dla siebie książki jeszcze przed Wigilią i – jeśli lubią czytać przy choince – na pewno z przyjemnością oddadzą się temu zajęciu w świątecznej aurze.

10. Wykonaliśmy prace, które pozwolą lepiej funkcjonować instytucji, lepiej wykonywać zadania, ułatwią korzystanie z infrastruktury GCKSiR lub pozwolą pozyskać fundusze, w tym:

 • odnowiliśmy siłownię (praca kadry Hali Sportowej),

 • uporządkowaliśmy bieżnię na stadionie (żmudny wysiłek pracowników gospodarczych instytucji),

 • uporządkowaliśmy magazyny (wspólna praca kadry Ośrodka Kultury i Hali Sportowej),

 • odnowiliśmy podłogę w sali widowiskowej Ośrodka Kultury i hol, przygotowaliśmy pomieszczenie na szatnię,

 • zakupiliśmy i zamontowaliśmy bramki na stadionie,

 • uporządkowaliśmy boisko wielofunkcyjne przy ul. Poznańskiej (przekazane nam przez Urząd Miejski w Krośniewicach) oraz odnowiliśmy pomieszczenie instruktorskie przy boisku,

 • przygotowaliśmy i złożyliśmy kilka projektów, oczekujemy na rozstrzygnięcie konkursów; już wiemy, że jeden z nich będzie realizowany w przyszłym roku (pozyskaliśmy 15.000 zł od Fundacji BGK na zajęcia dla seniorów),

 • dezynfekowaliśmy, dezynfekujemy, będziemy dezynfekować…

Wszystko, co robimy, powstaje z myślą o odbiorcach. Bardzo brakuje nam spotkań koncertowych, teatralnych, sportowych, rekreacyjnych. Co prawda w hali trenują drużyny klubowe przygotowujące się do rozgrywek, odbywają się zajęcia zorganizowane, w Ośrodku Kultury powstają nagrania, dzięki czemu skrawek naszej działalności będzie można obejrzeć na stronie internetowej, a biblioteka wraca do swojej podstawowej funkcji i zaczyna udostępniać księgozbiór, ale odczuwamy dotkliwy brak tego, co było normą w świecie przedpandemicznym – tęsknimy za publicznością, za uczestnikami zajęć, za zespołami, doskwiera nam brak poczucia stabilizacji i możliwości planowania z konkretną perspektywą realizacji. Trzeba jednak szukać w tej sytuacji i dobra, i mądrości.

Szanowni Państwo,

Dziękujemy za rok, który przechodzi do historii nie tylko dlatego, że czas upływa, ale też z powodu zaistnienia nieznanej nam dotąd formy życia społecznego w ograniczeniu. Dziękujemy za wszystkie spotkana ,,na żywo” i wszelkie formy kontaktu. Wierzymy, że niebawem przyjdzie dzień, gdy będziemy jak dawniej mogli realizować wydarzenia w realnym świecie, nie online, bo tutaj przecież toczy się prawdziwe życie. Do zobaczenia!

                                    Kadra GCKSiR w Krośniewicach

P.S. Po odmrożeniu naszego sektora zapraszamy na zajęcia taneczne. W 2020r. roku pobrały się trzy pary złożone z uczestników, w tym ożenił się instruktor. Ach, cóż to były za śluby!

01 IMAG1905 BURST001

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net

PARTNERZY:

 herb-krosniewice logo leiber 
 zuk  sm
 expom  BANK-SPOLDZIELCZY
 muks  

Szybki kontakt:

Gminne Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji w Krośniewicach

ul. Łęczycka 19a 
99-340 Krośniewice
tel./fax: 24 252-51-09

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

All CMS Templates - Click Here